Pirmasis Amerikos indėnų misionierius

2020 28 spalio | Įdomu žinoti

1646 m. ​​spalio 28 d., misionierius Johnas Eliotas (1604-1690) vedė pirmąsias pamaldas vietiniams amerikiečiams, indėnams, jų gimtąja kalba – vigvame* (name) Nonantume, Masačusetse. Eliotas yra žinomas kaip pirmasis Amerikos indėnų misionierius.

1631 m. jaunas Johnas Eliotas paliko Angliją, šalį, kurioje gimė, ir atvyko į Masačusetsą, kur tapo pastoriumi. Bendraudamas su indėnais Eliotas nebuvo suinteresuotas vien išoriniu religinių įsitikinimų ar apeigų pakeitimu. Veikiau jis akcentavo atgailą ir tikėjimą Jėzumi Kristumi, kaip Gelbėtoju. Pirmiausiai, Eliotas siekė apibudinti indėnams šlovingą Dievo galią, gėrį ir didybę – Jo savybes, kurios matomos kūrinijoje. O pateikdamas dešimt įsakymų indėnams, Eliotas nurodė, ko Dievas reikalauja iš jų, ir apibūdino bausmę, kuri atsirastų pažeidus jo šventą įstatymą. Tokiu būdu jiems atskleidė, kas yra nuodėmė. Visa tai buvo tik pasirengimas svarbiausiam dalykui – priimti guodžiančius žodžius bei patikėti, kad „Dievas siuntė Jėzų Kristų mirti už jų nuodėmes“.

Jis daug bendravo su indėnais, leido jiems užduoti bet kokius klausimus, o atsakydamas rodė didžiulę išmintį. Jie atidavė savo gyvenimą ir širdis Viešpačiui. Kadaise dauguma iš jų buvo vagys, o dabar krikščionybė pakeitė visą jų gyvenimo būdą, požiūrį ir kultūrą.

Johnas Eliotas išvertė Bibliją į algonkinų** kalbą.
„Indėnų apaštalas“ mirė, būdamas 85 metų, nugyvenęs ilgą, vaisingą gyvenimą. Eliotas pasišventusiai tarnavo Viešpačiui Jėzui, savo kongregacijai ir indėnams, kaip mylimiems artimiems, per visas savo gyvenimo dienas.

*Vigvamas- Šiaurės Amerikos indėnų kupolo pavidalo palapinė iš karčių, dengta dembliais, oda, žieve ar nendrėmis.
**Algonkinų kalbos – indėnų kalbų pošeimis (neretai laikoma kaip šeima), kurią sudaro algonkinų tautų vartojamos kalbos. Algonkinų kalbos kartu su dar keliomis smulkiomis kalbomis sudaro algų kalbų šeimą. Algonkinų kalbų arealas užima šiaurinę JAV Didžiųjų lygumų dalį, rytinę JAV pakrantę bei praktiškai visą Kanadą nuo Uolinių kalnų iki Labradoro. Tiesa, dabar didelė dalis kalbų išnykę, išlikusios sparčiai nyksta.

Paruošė pastorė Anželika

[gs-fb-comments]