Handel oratorija “Mesijas”

2020 14 rugsėjo | Įdomu žinoti

1741 m. rugsėjo 14 d., George’as Frederickas Handelis baigė kurti savo garsiausią oratoriją „MESIJAS“, pradėtą tik 24 dienomis anksčiau.

G. F. Handelis – vokiečių kompozitorius ir vargoninkas. Maždaug puse savo amžiaus nuo 40 metų iki mirties gyveno ir kūrė Anglijoje. Čia sukūrė savo monumentaliąsias oratorijas, kuriose vedančiąją dalį atlieka choras, Biblijos pasakojimų temomis: “Saulius”, “Izraelis Egipte”, “Mesijas”, “Samsonas”, “Judas Makkabėjus”.

„MESIJAS“ – garsiausia ir dažniausiai atliekama Handelio oratorija. Net kompozitoriaus gyvenimo metu ji tapo legendiniu kūriniu. Žinomas teologas Johnas Wesley (metodistų bažnyčios įkūrėjas) dalyvavo „Mesijo“ premjeroje. Kelios kūrinio dalys jam pasirodė ypatingai paveikios. Oratorija buvo skirta pagarbinti ir išaukštinti Kristų, išpranašautą Senojo Testamento pranašų, o Naujajame Testamente tapusiu dieviškuoju išsipildymu Jėzuje iš Nazareto, kurio antrasis atėjimas laukiamas ir ateityje.

I-oje oratorijos dalyje įkūnijimas nerimastingas Mesijo laukimas, Kristaus gimimo stebuklas, didybė, džiaugsmas ir garbė.

II-oje kūrinio dalyje atskleidžiami Didžiosios Velykų savaitės įvykiai: Kristaus nukryžiavimas ir prisikėlimas. Ji baigiasi džiugiuoju, choro atliekamu, “Hallelujah”.

III – oji dalis laikoma labiausiai teologiška ir filosofiška, svarstanti apie gyvenimą Kristuje, mirtį ir nemirtingumą. Manoma, kad kompozitorius savo mirties akimirką šnabždėjo žodžius iš soprano arijos “Aš žinau, kad mano Gelbėtojas gyvas”.

Paruošė pastorė Anželika

[gs-fb-comments]